تا قله بصیرت...

نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیفتد.

« کلکم راع و کلکم مسئول عن رعيته »

رياست دانشگاه در مراسم اختتاميه نشست مسؤولين دانشگاه و معاونين دانشکده هاي علوم قرآني سراسر کشور در مشهد :

نگاه ما به يک دانشکده علوم قرآني در يک شهر و استان، فقط بعنوان يک مرکز صرفاً آموزشي نيست ؛ بلکه پايگاهي علمي، آموزشي و قرآني براي آن شهر و استان است.

به گزارش واحد خبر دفتر مرکزي دانشگاه، حجةالاسلام والمسلمين دکتر راغبي در مراسم اختتاميه نشست مسؤولين دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم با معاونين اداري، مالي و دانشجويي دانشکده هاي علوم قرآني سراسر کشور که روز چهارشنبه - 19 بهمن ماه – به ميزباني دانشکده تربيت مدرس قرآن مشهد برگزار شد به ايراد سخن پرداخت.

رياست دانشگاه در ابتداي اين جلسه با اشاره اي صريح به منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در نماز جمعه هفته گذشته تهران که معظم له در آن تأکيد فرمودند : « همه‌ ما بايد احساس مسؤوليت كنيم ؛ بخصوص مسؤولين كشور و خدمتگزاران مردم بايد احساس مسؤوليت كنند و تقصيرها را گردن هم نيندازند »، تصريح کرد : در امورات دانشکده نيز مي بايست اينچنين باشد و امور به صورت کاملاً مشارکتي و با تعامل کامل حوزه هاي مختلف صورت پذيرد ؛ چراکه اگر غير از اين باشد، ديدگاهي که حاصل مي شود، نگاه مسؤوليت گريزي است و نه مسؤوليت پذيري.

ايشان در اين خصوص با اشاره به روايت « کلکم راع و کلکم مسؤول عن رعيته »، ادامه داد : مي بايست خود را مسؤول بدانيد، مسؤوليت پذير باشيد نه اينکه مسؤوليت را به دوش ديگران بياندازيد. اين به معناي دخالت نيست ؛ بلکه معناي آن همکاري و جمع گرايي و حل نمودن مشکل است ؛ همه بايد احساس کنيم که خدمت گزار ساحت قرآن کريم مي باشيم و خدمت در اين دانشکده ها را نبايد به عنوان يک شغل ديد بلکه هدف ارتقاي فرهنگ قرآن و خدمت به قرآن کريم و ترويج فرهنگ و تعاليم عاليه قرآن کريم در سطح نظام و در آينده حتي در سطح بين الملل است که همه اين مسؤوليت را بر دوش داريم.

دکتر راغبي در اين خصوص خاطر نشان ساختند : پس اگر ديدگاهمان مصداق روايت « کلکم راع و کلکم مسئول عن رعيته » باشد، آنگاه ديگر ملاک اين نيست که فقط يک عده اي مسؤول باشند ؛ در آن زمان هر کسي مسؤول است، هم نسبت به اموري که ديگران دارند و هم نسبت به اموري که به عهده خودش مي باشد که اين مهم به صورت امر به معروف است که به صورت نصح به همراه خير خواهي آن نقد بيان مي گردد.

ايشان در ادامه خطاب به معاونين اداري، مالي و دانشجويي دانشکده هاي علوم قرآني سراسر کشور اظهار داشتند : تمامي برنامه هاي فرهنگي، آموزشي و پژوهشي زماني رنگ و بوي اجرايي به خود مي گيرد که با پشتيباني و حمايت حوزه هاي اداري، و مالي و دانشجويي همراه باشد ؛ در غير اينصورت، هيچ کدام خودشان را نشان نمي دهد بلکه گاهي ممکن است اثر منفي داشته باشد ؛ به عنوان مثال، کارکنان ما اگر برخورد خوبي در برابر همکاران، اساتيد، دانشجويان و يا سايرين نداشته باشند، تمامي تلاش هاي ساير بخش ها را از بين مي برد، بنابراين اين پست، مسؤوليت مهمي است.

از ديگر موارد مهمي که رياست دانشگاه در اين جلسه بيان داشت، طرح پرديس منطقه اي بود که وي تصريح کرد : با عنايت حضرت حق، به خاطر اينکه از هزينه هاي رفت و آمد کاسته شود و تعامل بين دانشکده ها بيشتر شود، بخش پرديس هاي منطقه اي را مي بايست فعال کنيم و از آماده شدن اين طرح براي ارسال به شوراي گسترش جهت تصويب آن خبر داد.

دکتر راغبي در خصوص جزئيات اين طرح اذعان داشت : در طرح پرديس منطقه اي، بعضي برنامه هاي کلان مي بايست به صورت کشوري برگزار شود ولي اغلب طرح ها مانند المپيادهاي علمي،‌ حفظ تخصصي، جشنواره هاي فرهنگي و ورزشي و ... مي تواند به صورت منطقه اي صورت پذيرد و سپس مرحله کشوري آن برگزار گردد.

رياست دانشگاه در بخش پاياني سخنان خود تأکيد کرد : نگاه ما به يک دانشکده علوم قرآني در يک شهر و استان، فقط بعنوان يک مرکز صرفاً آموزشي نيست ؛ بلکه پايگاهي علمي، آموزشي و قرآني براي آن شهر و استان است ؛ يک پايگاه علمي - قرآني که مي خواهد انباشت علمي، فرهنگي و پژوهشي قرآني را در آن جا متمرکز کند و نگاه و هدف قطب قرآني شدن دانشکده در سطح استان ها و شهرهاست.

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۱/۲۴ساعت 9:41  توسط محمود رفیعی وردنجانی  |